Історія походження назви "Азовське море"
У давнину Азовське море греки називали Меотійським озером (з грецької Maraç), римляни — Меотійським болотом (з латини Palus Maeotis), скіфи Каргалуком, менти — Теме- риндою (означає матір морів); араби — Нітшлах або Бараль- Азов, турки — Бар’ял-Ассаком або Бахр-Ассаком (темно- синє море; у сучасній турецькій Azakdenizi), генуезці та венеціанці — Mare delle Zabacche (Mare Tane). Історична українська назва — Озовське (Озівське) море. Також слов’яни називали море Сурозьким або Синім.
Сучасна назва Азовське море, за однією з версій, походить від арабської назви Бахр-ель-Азов (темно-синє море). У слов’ян уперше її згадано 1389 року літописцем Піменом. Інша версія походження назви — від міста Азов. На Русі море стало відомим в XI ст., називали його Синім морем. Після утворення Тмутараканського князівства море почали називати Руським морем. З падінням князівства море перейменовувавали багато разів (Самакуш, Салакар, Майутіс тощо). На початку XIII ст. затверджується назва Саксонське море. Татаро-монгольські завойовники поповнили колекцію імен Азова: Балик-денгіз (рибне море) і Чабак-денгіз (Лящеве море). Азак тюркською гирло річки, яке трансформувалося в Азау, а потім у російське Азов. Крім . вищезгаданих назв, море діставало ще і такі: Барель-Азов (Темно-синя річка); Фракійське море (під фракійцями вважали Геную та Венецію); Сурожське море (Сурож — історична назва міста Судак у Криму); Каффське море (Каффа — італійська колонія на місці сучасного міста Феодосія в Криму); Кіммерійське море (від кіммерійців); Акденгіз (турецьке, що означає Біле море).
Найдостовірніша версія: сучасна назва моря походить від назви міста Азов. За етимологією слова «Азов» існує низка гіпотез: за іменем половецького князя Азума (Азуфа), вбитого під час захоплення міста 1067 р.; за назвою племені осов (асси), що, у свою чергу, походить нібито від авестійського, що означає швидкий; зіставляють назвуі з тюркським словом азан — «нижній» і черкеським узев — «горловина». Тюркська назва міста Азов — Аузак. Але ще в І ст. н. е. Пліній, перераховуючи в своїх працях скіфські племена, згадує плем’я асоки, схоже зі словом азів. Прийнято вважати, що сучасна назва Азовського моря прийшла в сучасну топоніміку на початку XVII ст. завдяки літопису Пімена. Причому спочатку назва закріпилася лише за його частиною (Таганрогзька затока) і лише під час Азовських походів Петра І назва Азовське море увійшло у вжиток всього водоймища.Цілющі властивості Азовського моря

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

5 клас. Екосистеми

6 клас. Природні зони

6 клас. Географічна оболонка