6 клас. Географічна оболонка

Географічна оболонка

(До уроку додається презентація)

Існують також методи географічних досліджень, які ...
Географічна оболонка — цілісна і безперервна оболонка Землі, що включає в себе нижню частину атмосфери, верхню — літосфери, усю гідросферу і всю біосферу.
Потужність географічної оболонки становить близько 40 км, однак цей найтонший шар (1 % від усього об’єму Землі), на думку вчених, є найбільш складно улаштованою частиною нашої планети.
ГЕОГРАФІІЧНА ОБОЛОНКА | Географія

Географічна оболонка

ас
 Усі оболонки взаємодіють між собою та проникають одна в одну, утворюючи географічну оболонку. Географічна оболонка є найбільшим природним комплексом Землі.

Закономірності географічної оболонки

Цілісність — найважливіша географічна закономірність, заснована на тісному взаємозв’язку і взаємозалежності компонентів географічної оболонки. Зміна одного компонента неминуче приводить до зміни інших і географічної оболонки зокрема. Наприклад: вирубування лісу призводить до зниження рівня підземних вод, зміни умов зволоження, теплового й вітрового режиму. Це, у свою чергу, викликає зміну ґрунтового і рослинного покриву, тваринного світу.
Ритмічність природних процесів — закономірна повторюваність у часі природних процесів і явищ у географічної оболонці.
Наприклад: добовий період обертання Землі навколо своєї осі та річний період обертання навколо Сонця, періоди гороутворення, що повторюються через тривалі проміжки, зміни сонячної активності та клімату, періоди спостереження і сон у живих організмів, і людини зокрема.
Презентація "ЗАКОНОМІРНОСТІ РОЗВИТКУ ГЕОГРАФІЧНОЇ ОБОЛОНКИ"

Для географічної оболонки характерні загальні закономірності: цілісність, ритмічність. Цілісність географічної оболонки забезпечують кругообіги речовин та енергії.
Зональність географічної оболонки
Зональність — закономірна зміна природних компонентів і природних комплексів, що обумовлена неоднаковою кількістю сонячного тепла.
Горизонтальна, або широтна, зональність зумовлена нерівномірним розподілом енергії Сонця по широтах через кулястість Землі. Зональності підпорядкований розподіл температур, опадів, атмосферного тиску, рослинності, ґрунтів, тваринного світу та багато природних процесів. Найбільше широтна зональність виявляється на великих просторах внутрішньоконтинентальних рівнин.
Висотна поясність (вертикальна зональність) — закономірна зміна природних комплексів, пов’язана зі зміною висоти над рівнем моря, характерна для гірської місцевості. Вона зумовлена насамперед зміною кліматичних умов із висотою (зниженням температури й тиску, збільшенням (до певної висоти) кількості опадів).
 Головна причина широтної зональності — зміна співвідношення тепла й вологи від екватора до полюсів. У горах співвідношення тепла й вологи змінюється з висотою. Такі зміни викликають формування висотної поясності.
Тепер переглянемо цікавий, невеличкий фільм: https://www.youtube.com/watch?v=BWA1SXtcUnM "Географічна оболонка науч-фільм"

ДЗ: § 57. 
       

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

5 клас. Екосистеми

6 клас. Природні зони